Apus apus   Niemieckie Towarzystwo Ochrony
  Jerzyków
NewsDer MauerseglerZnalezione ptakiTierarztMauerseglerklinikDer VereinHelfen & SpendenVerschiedenes
 deutsch english español italiano français Znalezione ptaki  →  Komplikacje  →  Szok
 

Szok, skurcze

Atak skurczów spowodowany brakiem witaminy B. © C. Haupt

Wiele upadków na ziemię albo zderzeń z przewodami elektrycznymi, samochodami, oknami itp. kończy się śmiercią na miejscu, tak że żadna pomoc nie jest już możliwa. Jeżeli jednak ptak przeżyje zderzenie, konieczne jest szybkie działanie: weterynarz musi jak najszybciej przeprowadzić leczenie wstrząsu.


W żadnym wypadku nie próbuj karmić ani poić ptaka!

Skurcze i zaburzenia centralnego układu nerwowego mogą mieć bardzo różne przyczyny. Często są wynikiem wypadku. Zdarza się, że taki uraz kończy się dla jerzyka „tylko” wstrząsem mózgu, ptak jest lekko zamroczony i wraca do siebie po kilku dniach w cieple i spokoju. Kiedy wystąpią jednak poważniejsze symptomy, jak na przykład napady skurczów, ruchy okrężne, przewracanie się, stereotypowe ruchy głowy, prognoza nie jest najlepsza. Tacy pacjenci jak najszybciej muszą trafić w ręce weterynarza znającego się na ptakach!

Skurcze występują też u jerzyków wychowanych przez człowieka i karmionych prawidłowo owadami. Przyczyną jest brak witamin grupy B.
Kompleks braku witaminy B może wystąpić nagle, rozwinąć się błyskawicznie i, nieleczony, w najgorszym razie doprowadzić do śmierci. Przebieg jest tym bardziej dramatyczny, im jerzyk jest młodszy: Pisklę w wieku kilku dni może umrzeć w ciągu godziny.
Symptomy zaczynają się niepozornie, od braku apetytu, nieruchomego spojrzenia i mimowolnych ruchów głowy, i wzmagają się aż do zarzucania głowy do tyłu, niekontrolowanych skurczów i ruchów okrężnych. U dorosłych ptaków obserwuje się również przenikliwe krzyki, bolesne wbijanie pazurków w podłoże i dzikie rzucanie się. Takie ataki weterynarz może natychmiast powstrzymać przez zastrzyk witaminami z grupy B. Symptomy ustępują zwykle w ciągu pół godziny.

Szczególnie narażone na ataki są jerzyki karmione mączniakami albo świerszczami złej jakości oraz takie, które wyjątkowo długo pozostają pod opieką człowieka, np. z powodu rosnących piór. Jednak z niewyjaśnionych jeszcze powodów podatność jerzyków przebywających w niewoli ogólnie wzrosła w ciągu ostatnich lat. Dlatego zaleca się, żeby weterynarz co 10-12 dni profilaktycznie podawał ptakom witaminy B w formie podskórnego zastrzyku.

Podawanie witamin B do dzioba okazało się u jerzyka bardzo mało skuteczne. Również profilaktyczne podawanie witamin z pokarmem nie zawsze jest w stanie zapobiec symptomom. Kompleks symptomów braku witamin B występuje również u jaskółek i innych ptaków owadożernych pod opieką człowieka.

Buchenstraße 9
D-65933 Frankfurt

Tel.:+49(69)35 35 15 04
Przyjmujemy tylko jerzyki! Nie odpowiadamy na pytania dotyczące innych gatunków ptaków!
Informacje o innych gatunkach ptaków (w języku niemieckim): http://www.wildvogelhilfe.org/
 
Start  ·  Impressum  ·  Anfahrt  ·  Übersicht ·  deutsch english español italiano français