Apus apus   Niemieckie Towarzystwo Ochrony
  Jerzyków
NewsDer MauerseglerZnalezione ptakiTierarztMauerseglerklinikDer VereinHelfen & SpendenVerschiedenes
 deutsch english español italiano français Znalezione ptaki  →  Pierwsza pomoc
 

Pierwsza pomoc

Jerzyki to bardzo wrażliwi pacjenci! Już najmniejsze błędy w ich leczeniu mogą mieć fatalne skutki. Zasięgnij dokładnych informacji, zanim podejmiesz działanie na własną rękę albo spróbujesz nakarmić ptaka. Porad telefonicznych udziela Klinika dla Jerzyków Niemieckiego Towarzystwa Ochrony Jerzyków po numerem (+49)69-35351504. Jeżeli istnieje możliwość bezpośredniego oddania ptaka do Kliniki dla Jerzyków albo do kompetentnej placówki opiekuńczej, należy wybrać tę opcję, a nie starać się samemu zająć ptakiem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, na następnych stronach znajdziesz szczegółowe informacje o sposobie opieki nad znalezionym jerzykiem.

Środki pierwszej pomocy bezpośrednio po znalezieniu ptaka:

1) Podaj jerzykowi kilka kropli wody, delikatnie umiejscawiając je placem na krawędzi dzioba. Nie próbuj poić ani karmić ptaków w stanie szoku! Młode ptaki powinny próbować chwycić palec dziobem (patrz również "Karmienie").

2) Szok, obrażenia albo rany? Natychmiast do weterynarza, który zna się na leczeniu ptaków! Ptaki, które zderzyły się z jakąś przeszkodą, trzeba bezzwłocznie poddać leczeniu wstrząsu, liczy się każda godzina! Nigdy nie rzucaj znalezionego na ziemi jerzyka po prostu w powietrze! Nie próbuj wypuścić ptaka, dopóki nie wiadomo, co mu dolega.
Jeżeli konieczny jest transport: włóż jerzyka do miękko wyścielonego kartonowego pudła, nigdy do klatki!

3) Zważ ptaka, żeby sprawdzić jego stan odżywienia. Ogólna reguła: opierzony jerzyk poniżej 30g = bardzo krytyczna sytuacja! Wtedy konieczna jest pierwsza pomoc weterynarza (zastrzyki preparatami wzmacniającymi).

4) Włóż jerzyka do wyłożonego miękkimi ręcznikami albo ręcznikami papierowymi pudełka z plastiku lub kartonu, nigdy do klatki! Jeżeli ptak jest wychłodzony, wygłodzony albo padł ofiarą wypadku, zapewnij mu ciepło (np. za pomocą lampy cieplnej, 32°C - 35°C; nie światło UV!). Postaw w spokojnym i przyciemnionym miejscu.

5) Zadbaj o pokarm! Świerszcze domowe albo kubańskie (stadia larwalne, bez skrzydeł!) są najlepszym pokarmem i są dostępne w prawie wszystkich sklepach zoologicznych. Jeżeli nie masz do nich od razu dostępu, możliwe są następujące rozwiązania przejściowe:
a) Wyślij rodzinę i przyjaciół w teren, żeby łapali owady (np. muchy, muszki, szarańczaki, pasikoniki – nie dżdżownice!) i pająki.
b) Czy w Twojej okolicy jest pasieka (czasami wie to straż pożarna)? Beżowo-brązowe albo ciemne, prawie dorosłe trutnie (samczyki pszczół) nadają się nie tylko jako pokarm zastępczy i wzmacniający, ale również jako lekkostrawny dodatek do świerszczy.


Na początku podawaj jerzykowi tylko malutkie porcje i zwracaj uwagę na to, czy przełyka on i czy wydala kał. Uwaga, żeby ptak się nie zadławił! Wlot do tchawicy znajduje się bezpośrednio za językiem!

Jeżeli to tylko możliwe, karm ptaka za pomocą czystej, tępo zakończonej pęsety – wsadzanie palca do dzioba bez poprzedniego gruntownego umycia i dezynfekcji rąk oznacza dla ptaka ryzyko infekcji przez zawleczone do krtani zarazki!

Od tego zależy przeżycie jerzyka:

Jak najszybciej trzeba podać mu pokarm przystosowany do potrzeb tego gatunku (owady i pająki). W żadnym wypadku nie wolno eksperymentować z karmieniem ludzkim jedzeniem. W żadnym wypadku nie wolno podawać mielonki albo surowego mięsa. Nie podawać karmy dla psów ani kotów.

Buchenstraße 9
D-65933 Frankfurt

Tel.:+49(69)35 35 15 04
Przyjmujemy tylko jerzyki! Nie odpowiadamy na pytania dotyczące innych gatunków ptaków!
Informacje o innych gatunkach ptaków (w języku niemieckim): http://www.wildvogelhilfe.org/
 
Start  ·  Impressum  ·  Anfahrt  ·  Übersicht ·  deutsch english español italiano français