Apus apus   Niemieckie Towarzystwo Ochrony
  Jerzyków
NewsDer MauerseglerZnalezione ptakiTierarztMauerseglerklinikDer VereinHelfen & SpendenVerschiedenes
 deutsch english español italiano français Znalezione ptaki  →  Komplikacje  →  Odwodnienie
 

Odwodnienie, wychudzenie

Jeżeli jerzyk przez długi czas nic nie pił, należy najpierw podać mu kilka kropli wody, rozprowadzając je wzdłuż krawędzi dzioba. Nigdy nie podawaj wody bezpośrednio do dzioba – jerzyk mógłby się zakrztusić i w najgorszym razie wciągnąć wodę do płuc, co prowadzi do śmierci.

Potem sprawdź pierś ptaka: Jeżeli środkowa podłużna kość (grzebień) wystaje pod skórą ostro jak kil statku, to ptak jest silnie wychudzony. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie będziesz w stanie sam go uratować, ale że w celu ustabilizowania jego stanu potrzebna będzie infuzja. Silnie wychudzony jerzyk nie jest w stanie przyjmować i przyswajać nawet płynów, nie mówiąc już o pokarmach stałych. Krążenie takiego ptaka jest zwykle całkowicie rozregulowane, trawienie już nie funkcjonuje.

Grzebień: po lewej: otłuszczony, w środku: normalny, po prawej: zbyt chudy.

 

Dorosłe jerzyki o wadze ok. 30 g albo młode jerzyki, które ważą już tylko niewiele ponad 20 g, są takimi ostrymi przypadkami. Zabierz je do weterynarza znającego się na ptakach! Wiele z nich może – jeżeli w ogóle nie jest już za późno – uratować już tylko infuzja, którą należy powtórzyć po 12 godzinach. Infuzja składa się z preparatów wzmacniających (Amynin, Ringer-Lactat) i podaje się ją jerzykowi podskórnie pod kolano. Zawarte w niej preparaty regulują krążenie.

Około pół godziny po infuzji zaleca się rozprowadzić wzdłuż krawędzi dzioba jerzyka 1-2 krople letniej czarnej kawy. To przywraca radość do życia!

Koniecznie zapewnij pacjentowi ciepłe otoczenie (ok. 32°-35° C). Najlepsze jest ciepło od spodu (termofor albo koc elektryczny – koniecznie regularnie kontroluj temperaturę!)

Infuzja, która na kilka godzin zaopatrzyła jerzyka w substancje odżywcze, daje Ci czas, żeby zatroszczyć się o zdobycie odpowiedniego pokarmu i ostrożnie rozpocząć karmienie.

Do fachowego leczenia komplikacji wymienionych w dalszych podrozdziałach absolutnie niezbędna jest pomoc weterynarza!

Niedopuszczalne jest próbowanie metod domowych, plastrów, lekarstw poleconych przez znajomego hodowcę drobiu, babcinych kropli czy uniwersalnych środków z apteczki. Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane! Już niejednego znalezionego jerzyka doprowadziły one do tragicznej śmierci.

Buchenstraße 9
D-65933 Frankfurt

Tel.:+49(69)35 35 15 04
Przyjmujemy tylko jerzyki! Nie odpowiadamy na pytania dotyczące innych gatunków ptaków!
Informacje o innych gatunkach ptaków (w języku niemieckim): http://www.wildvogelhilfe.org/
 
Start  ·  Impressum  ·  Anfahrt  ·  Übersicht ·  deutsch english español italiano français